Urządzenie niewielkiej kuchni nie musi być trudne, gdy wykorzysta się kilka trików pozwalających na nadanie jej przestronnego wyglądy i większej funkcjonalności. Zobacz, jakie meble do kuchni w małym rozmiarze sprawdzą się najlepiej!

W jakim stylu urządzić małą kuchnię?

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć przy aranżacji niewielkiej kuchni, będzie dobranie jej stylu. W tym przypadku można zarówno podążać za swoim gustem, jak i zainspirować się najnowszymi trendami, które bez problemów można znaleźć w internecie.

Aby mała kuchnia mogła wydawać się większa, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę nowoczesny styl aranżacji wnętrz, który jest prosty i pozbawiony zbędnych dekoracji. Dzięki temu wnętrza urządzone właśnie w taki sposób wydają się większe.

Nowoczesne meble lakierowane w kolorze białym czy jasnoszarym mogą być wtedy strzałem w dziesiątkę, ponieważ będą one odbijały światło, a dzięki temu powiększały wnętrze optycznie.

Można również zdecydować się na drewniane albo drewnopodobne fronty, na przykład w kolorze jasnym lub ciemniejszym, dopasowanym do całego wnętrza. Takie meble mogą sprawdzić się we wnętrzach loft, które teraz są bardzo popularne.

Istnieje też możliwość wyposażenia kuchni w stylu klasycznym, gdy zastosowane zostaną efektowne meble frezowane. W takim przypadku warto zdecydować się na jasną kolorystykę, na przykład na wspomnianą wcześniej biel czy też na jasny beż.

Wobec tego w małym wnętrzu można pokusić się o wykorzystanie różnych stylów, które będą również dostosowane do całej aranżacji wnętrza domu czy mieszkania, by osiągnąć w ten sposób spójny efekt.

Meble do kuchni – na jaki kolor warto się zdecydować?

Dobór właściwego koloru do małej kuchni ma duże znaczenie, ponieważ dzięki niemu da się powiększyć wnętrze pod kątem optycznym, ale również niechcący sprawić, że będzie ono wyglądało na jeszcze mniejsze niż w rzeczywistości.

Jak wspomniano wcześniej, w małej kuchni najlepiej będą sprawdzały się jasne kolory, ponieważ wtedy nawet niewielkie wnętrze nie będzie sprawiało klaustrofobicznego wrażenia. Bardzo dobrze sprawdzą się zatem meble białe, jasnoszare, beżowe.

Gdy zamierza się wykorzystać meble w ciemniejszych kolorach, aby nie przytłoczyć wnętrza, warto zastosować je jedynie jako meble stojące. W takim przypadku można zrezygnować z wiszących szafek lub zamiast nich wybrać jedynie otwarte półki. Drugim rozwiązaniem jest zastosowanie szafek wiszących w kolorze jasnym.

Wybierając meble na zamówienie, można przebierać w kolorach, więc fronty mebli kuchennych mogą być wtedy dopasowane do wnętrza i gustu zamawiającego w pełni.

Wyposażenie mebli w małej kuchni

Aby korzystanie z mebli w mniejszej kuchni było łatwiejsze, warto pamiętać o tym, żeby również wyposażyć je w odpowiednie rozwiązania wewnątrz. Dzięki temu można wtedy łatwo korzystać ze sprzętów kuchennych, talerzy, garnków.

Obecnie bardzo popularne są meble kuchenne wyposażone w głębokie szuflady typu cargo, dzięki którym można wygodniej przechowywać przedmioty niż na zwykłych półkach. Można wtedy od razu uzyskać dostęp do całego wnętrza mebla po wysunięciu szuflady.

Warto też zastanowić się nad tym, jak gromadzić w kuchni odpady. Aby było to łatwiejsze, można zdecydować się na zastosowanie specjalnych koszów.

Gdy natomiast meble mają być również narożne, można też zdecydować się na zamontowanie w nich specjalnej karuzeli albo wysuwanych półek, aby mieć do nich łatwy i szybki dostęp bez wysiłku.

Najszerszy wybór akcesoriów czeka wtedy, gdy zdecydujemy się na wykonanie mebli na wymiar, jednak wielu producentów gotowego umeblowania też może zaoferować różne dodatki do swoich mebli.