Starsze meble nie muszą od razu wylądować na śmietniku, gdy planuje się remont wnętrza. Alternatywnym rozwiązaniem jest ich odnowienie. Czy zawsze się opłaca? Jak je wykonać? Zobacz porady, które pomogą Ci w ożywieniu starych i niekiedy podniszczonych mebli!
Czy warto odnawiać starsze meble?
Starsze meble są często nadal w pełni sprawne, ale utraciły już swój urok ze względu na widoczne na nich zarysowania, odpryski czy niemodny już kolor. Wówczas dobrym wyborem może być odnowa starych mebli, które dzięki prostym pracom mogą w szybki i tani sposób wyglądać bardzo efektownie.
Warto jednak wskazać, że nie zawsze starsze meble warto odnawiać. W jakich sytuacjach lepiej zdecydować się na kupno nowego wyposażenia?
Przede wszystkim stare meble nie będą nadawały się do odnowienia wtedy, gdy są one mocno podniszczone, na przykład ich płyty są napęczniałe od wilgoci, spleśniałe, mocno spękane, połamane. Wtedy odnowienie umeblowania może nie być możliwe.
Również odnowienie starszych mebli może nie być dobrym wyborem wtedy, gdy nie są one zbyt funkcjonalne. Często dotyczy to mebli kuchennych, które mają niezbyt wygodne wymiary, wyposażenie wewnętrzne, dlatego używanie ich nie jest tak wygodne jak mebli nowszych. Wtedy też lepiej zdecydować się na kupno nowego kompletu, by cieszyć się z komfortu, jaki daje nowoczesna kuchnia.
Dodatkowo z planów na przerabianie starych mebli powinniśmy zrezygnować wtedy, gdy ich wygląd nam się nie podoba. Wtedy nawet po odnowieniu nadal nie będą one spełniały naszych oczekiwań i prędzej czy później trafią na śmietnik.
Jakie stare meble można odnowić?
Do odnowienia nadaje się dużo starszych mebli, które dzięki prostym i niedrogim pracom mogą wyglądać efektownie.
Najczęściej odnawiane stare meble to przede wszystkim krzesła oraz fotele. W ich przypadku wystarczy tylko wymienić materiał obiciowy na nowo i dodatkowo poddać renowacji ramę, by wyglądały jak nowe.
Również często odnawiane są starsze meble jak komody, regały, witryny czy szafy. W tym przypadku najczęściej renowacja polega na ich pomalowaniu, by nadać im inny, atrakcyjny kolor, który będzie pasował do wnętrza.
Odnowić można również meble wypoczynkowe, chociaż wymaga to więcej prac. W tym przypadku wymiana polega na zastosowaniu nowego materiału obiciowego, a także na wymianie gąbek, by nadać im większy komfort.
Jak nadać starym meblom nowy wygląd?
Aby odnowić stare meble, można zastosować różne rodzaje prac. Jakie z nich prowadzone są najczęściej?
Malowanie starych mebli
Najprostszym sposobem na odnowienie starych mebli jest ich pomalowanie. Dzięki temu można nie tylko zmienić ich kolor, ale również ukryć ich niedoskonałości, na przykład zarysowania lub plamy.
Do malowania starych mebli przeznaczone są specjalne rodzaje farb, które zapewniają bardzo dobre krycie i trwałość. Można kupić je w różnych kolorach, na przykład białym, czarnym, różowym, zielonym, granatowym, aby wspomnieć o paru z nich.
Można zdecydować się na pomalowanie całych mebli na nowy kolor, ale również pomalować je częściowo czy wykonać na nich efektowny wzorek.
Tkaniny obiciowe do starych mebli
Aby odnowić meble tapicerowane, warto zdecydować się na wymianę ich tkanin obiciowych na nowe.
W sprzedaży można znaleźć wiele wariantów materiałów, które różnią się pod względem swojej faktury i kolorystyki. Nowa tkanina może mieć również inne właściwości, na przykład może być odporna na wilgoć, łatwa w czyszczeniu, odporna na zadrapanie przez zwierzęta.
Wymiana akcesoriów meblowych
Prostą metodą odmiany wyglądu starszych mebli jest również wymienienie w nich akcesoriów meblowych, na przykład uchwytów oraz gałek. Można kupić je w różnych kolorach i wzorach, na przykład jako gałki metalowe, drewniane, ceramiczne.