Chcesz, żeby meble w Twoim domu wyglądały efektownie i mogły posłużyć Ci na lata? Pamiętaj o stosowaniu do nich odpowiednich środków czyszczących! Co wybrać do mebli drewnianych, z płyty drewnopochodnej oraz tapicerowanych?

Czyszczenie mebli drewnianych

Drewniane meble wymagają zastosowania przeznaczonych do nich środków, ponieważ drewno jest podatne na niszczenie, gdy nie będzie właściwie czyszczone i pielęgnowane.

Do usuwania plam najlepiej wybrać spray albo płyn do czyszczenia mebli drewnianych, który zawiera w składzie naturalne woski poprawiające kondycję drewna.

W przypadku głębszych plam i uszkodzeń drewna można też wykorzystać delikatny papier ścierny, a potem zabezpieczyć drewno za pomocą oleju, bejcy.

Do pielęgnacji zaleca się stosować od czasu do czasu środki konserwujące, które zabezpieczają drewno przed czynnikami zewnętrznymi. Mogą one również pogłębić jego naturalny kolor. W sprzedaży dostępne są jako spray, wosk, płyn do nakładania ściereczką, gąbką.

czyszczenie mebli

Czyszczenie mebli z płyty drewnopochodnej

Obecnie wiele mebli w naszych domach to meble produkowane z płyt drewnopochodnych, które z zewnątrz pokrywane są laminatem.

Takie meble charakteryzują się wysoką odpornością, dlatego można stosować do nich uniwersalne preparaty czyszczące, na przykład środki w sprayu czy nawet wodę zmieszaną z płynem do mycia naczyń.

Gdy meble są lakierowane na wysoki połysk, można zastosować do nich środek do czyszczenia mebli lakierowanych, który delikatnie usunie zanieczyszczenia i nie naruszy warstwy lakieru. Nie należy używać wtedy środków w formie mleczek ściernych, a także ostrych gąbek, by nie zarysować powierzchni mebla.

Czyszczenie mebli tapicerowanych

Meble tapicerowane, na przykład kanapy, narożniki, fotele czy krzesła, bywają trudne w czyszczeniu.

Do usuwania plam z mebli tapicerowanych najlepiej wykorzystać odkurzacz piorący, który skutecznie radzi sobie z zanieczyszczeniami oraz kurzem osadzonym w tkaninach. Stosuje się wtedy dedykowane preparaty do prania ekstrakcyjnego tapicerek.

Gdy nie mamy do dyspozycji odkurzacza, warto wybrać preparat przeznaczony do czyszczenia mebli tapicerowanych, na przykład w postaci sprayu albo płynu do zmieszania z wodą. Preparat należy nałożyć na mebel zgodnie z instrukcją producenta.

Jeżeli zależy nam na czystości mebli tapicerowanych, przy ich zakupie warto zwrócić uwagę, czy mają one zdejmowane pokrycia. Dzięki temu można łatwo wyprać je w pralce, gdy pojawią się na nich plamy.