Kiedy jesteśmy w tak luksusowej sytuacji, że możemy sobie pozwolić na osobny pokój dla najmłodszego członka rodziny, to warto pochylić się nad tym zagadnieniem. Bowiem urządzenie pokoju dla dziecka może przebiegać na kilku etapach i może też kosztować różne pieniądze. Wszystko będzie zależeć od tego, dla jakiego dziecka urządzamy pokój – czy mowa o niemowlaku czy może o dziecku kilku lub kilkunastoletnim.

Zacznijmy od pokoju dla najmłodszego brzdąca. W jego skład powinny wchodzić takie elementy jak łóżeczko niemowlęce, komoda na ubranka z przewijakiem, półka na zabawki, fotel do karmienia i w zasadzie to wszystko. Jednak cenowo i tak taki pokój może pochłonąć ponad tysiąc złotych – łóżeczko to wydatek kilkuset złotych, podobnie jak komoda i fotel. Oczywiście, jeśli rodziców stać mogą sobie pozwolić na droższe meble do pokoju dziecinnego, jednak prawda jest taka, że nie ma to za bardzo sensu. Bowiem wydawać kilka tysięcy złotych na różnego rodzaju gadżety i mebelki typowo dla niemowlaka, który rośnie i za rok czy dwa już ich nie będzie w ogóle potrzebować.

Łóżeczko wielofunkcyjne dla dziecka

Lepszym, bardziej praktycznym rozwiązaniem będzie kupienie łóżeczka wielofunkcyjnego. To łóżeczko, połączone z komodą, szafkami, przewijakiem. A co ważne, jest to zestaw składany, który można przemienić później na normalne łózko, biurko, półkę i szafę. Dzięki temu, za jednym razem kupujemy pokój dla dziecka w wieku niemowlęcym i starszym. Taka inwestycja to koszt rzędu 1500 złotych – w przeliczeniu na dwa rodzaje pokojów to żaden wydatek. Jeśli jednak nie byliśmy tacy przezorni i nadszedł czas kiedy trzeba zmienić wystrój pokoju z niemowlęcego na kilku latka, to trzeba się liczyć z wydatkiem około 1200 zł. Mowa o takich meblach jak łóżeczko, szafa na ubrania, półki różnego rodzaju oraz dodatki – kosze na zabawki czy miniaturowe krzesełka i stolik. Najlepiej jednak, aby kupować meble, które będą rosły wraz z dzieckiem, wtedy, jeśli oczywiście nie mamy pod dachem małego niszczyciela, to są szanse, że przez kilka lat nie będziemy musieli wydawać pieniędzy na kolejne meblowanie.

pokój dziecięcyPokój starszego dziecka to już zgoła większy wydatek. Wiadomo, e wtedy młody człowiek ma już większe wymagania, a meble młodzieżowe mogą mieć różne ceny. Do tego z pewnością trzeba będzie doliczyć odpowiednie biurko, jak również krzesło obrotowe dla dziecka – te dwa elementy mogą kosztować nawet tysiąc złotych. Do tego łóżko z wygodnym materacem – kolejny tysiąc, szafa, komoda – i już kolejny tysiąc gotowy. Taki wydatek jednak powinien już starczyć do dorosłości – nastolatek ma bowiem już w miarę ukształtowany gust i raczej nie zażyczy sobie mebli w Spidermana czy My Little Pony. Oczywiście, ceny te są tylko orientacyjne, ponieważ można trafić na atrakcyjne promocje, gdzie kupi się meble do pokoju dziecięcego za bezcen. Może też okazać się, że nie narzekamy na brak gotówki, więc będziemy mogli sobie pozwolić nawet na najdroższe egzemplarze.

Jeśli chodzi o to, gdzie szukać mebli do pokoju dziecięcego, to obecnie większość renomowanych producentów ma swoje strony internetowe, tak więc bez wychodzenia z domu można przejrzeć całą dostępną ofertę. Ważne jest nie tylko to, jak meble będą wyglądać, ale również to  jakich materiałów są wykonane, czy do ich malowania używano bezpiecznych dla użytkowników farb i lakierów. Kiedy wybierzemy już odpowiednie meble, pamiętajmy aby dokładnie wymierzyć pokój – dziecko nie może mieć całej powierzchni zastawionej meblami, ponieważ pokój dziecięcy to miejsce nie tylko do spania, ale równie do zabawy i nauki – a na to wszystko trzeba mieć po prostu miejsce. Podsumowując tutejsze dywagacje jedno jest pewne – na umeblowanie pokoju dziecięcego to wydatek nie mniejszy niż tysiąc złotych.