Pokój nastolatka to jego twierdza, miejsce gdzie powinien się czuć jak najbardziej komfortowo. Dlatego tak istotne jest to, jak urządzić taki pokój. I tutaj informacja dla rodziców – wasze dziecko nie jest już maleństwem i ma prawo powiedzieć jakie meble chciałby mieć w pokoju, jaka kolorystyka ma w nim panować i jaki styl. A rodzic może spróbować, ale tylko spróbować, ewentualnie wskazać inne rozwiązania. Można też pozwolić dziecku na swobodę, pod warunkiem że uwzględni to, że meble młodzieżowe muszą  być praktyczne, wygodne, funkcjonalne, estetyczne i uniwersalne. To bowiem podstawowe pięć cech, jakie charakteryzują meble do pokoju młodzieżowego.

Jeśli chodzi o uniwersalność mebli to przede wszystkim polega ona na tym, że meble mogą wraz z dzieckiem przechodzić kolejne etapy. Odradza się więc wybieranie mebli spersonalizowanych, z konkretnym wzorem z komiksu czy bohaterem z kreskówki, ponieważ wiadomo – u młodych ludzi wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie, dlatego nie warto wydawać pieniędzy na meble, które za rok okażą się już nazwijmy to nieaktualne. Jeśli chodzi o praktyczność mebli młodzieżowych to dobrze byłoby, aby miały one odpowiednią ilość szafek i półek, tak aby dziecko, nastolatek, miało miejsce nie tylko na ubrania czy książki, ale również na swoje własne skarby. Dzięki temu stworzy on swoją własną przestrzeń życiową i będzie się czuł dobrze w swoim pokoju.

Co do wygody, to najwięcej uwagi trzeba zwrócić na łóżko oraz krzesło do biurka. Materac musi być dopasowany do młodego kręgosłupa – nie kosztuje to mało, ale na zdrowiu nie warto oszczędzać. Warto dopytać sprzedawcy, jakie wypełnienie będzie najlepsze, czy materac powinien być twardy czy miękki, czy może warto zainwestować w taki, który zapamiętuje ułożenie ciała. Kolejny ważnym element to odpowiednie krzesło do biurka. Wiadomo, że chcąc nie chcąc nasze dziecko przy biurku będzie spędzało wiele czasu – czy to odrabiając lekcje czy grając na komputerze. Dlatego, w trosce o jego kręgosłup, konieczne jest odpowiednie krzesło obrotowe. Najlepiej, aby było one na pięcioramiennej podstawie z kółkami, dopasowanymi do określonej powierzchni.

Wygodne krzesło młodzieżowe

pokój młodzieżowyWarto zastanowić się również nad mechanizmem samohamującym, regulowanym zagłówkiem oraz oparciem. Najlepsze krzesło to takie, które zmusza kręgosłup do przyjęcia pozycji S. Funkcjonalność mebli do pokoju młodzieżowego opiera się na tym, że stworzone moduły można ustawiać według własnego uznania, co pozwoli nie tylko na odpowiednie ustawienie mebli, ale również na zmiany co jakiś czas bez wydawania pieniędzy. Estetyka to już zupełnie inna kwestia. Tutaj decydujący głos będzie miał jednak nastolatek. My z naszej strony możemy zadbać o to, aby meble stworzone były z bezpiecznych materiałów, aby do ich lakierowania i malowania użyto farb bezpiecznych dla dzieci, antyalergicznych.  A to, w jakim kolorze będą takie meble, zdecyduje już ich użytkownik.

Biorąc pod uwagę fakt, że mają to być meble do pokoju nastolatka, warto wybrać takie, które łatwo utrzymać w czystości. Wiadomo bowiem, że nie każde dziecko czy nastolatek są fanami czystości, więc im więcej trzeba będzie wysiłku włożyć w posprzątanie pokoju, tym mniej będzie miał na to ochoty. Nie poleca się w związku z tym do pokoju młodzieżowego mebli na wysoki połysk, bo od razu wiadomo, kto będzie musiał zadbać o ten połysk – z pewnością właśnie wy drodzy rodzice.

Skąd brać inspiracje do urządzenia pokoju dla młodzieży? Nie brakuje stron internetowych, blogów czy czasopism, które poruszają ten temat. Często w sklepach można znaleźć gotowe już ekspozycje, które mogą zainspirować. A można też po prostu zdać się na kreatywność dziecka i pozwolić mu wymyślić jakie meble chciałby mieć i gdzie powinny być ustawione. Kiedyś wyboru zbyt dużego nie było, jednak teraz czasy są zupełnie inne.

Renomowani producenci mebli

Na rynku jest wielu renomowanych producentów mebli, którzy w swojej ofercie również mają meble do pokoju młodzieżowego.  Można wybrać nie tylko ich kolor, ale również styl, sprawdzić czy wszystkie elementy spełniają funkcje, które waszym zdaniem powinny spełniać meble do pokoju młodzieżowego. Jeśli obawiacie się, że nie stać was na taki wydatek, dobrym rozwiązaniem będzie poszukanie mebli do pokoju młodzieżowego w systemie ratalnym.

Wielu producentów godzi się na takie rozwiązania, przy czym często takie raty są bardzo atrakcyjnym wyborem – jak chociażby akcja rat 0 % czy spłata pierwszych rat w późniejszym terminie. Dzięki takiemu rozwiązaniu, można cieszyć się pięknie umeblowanym pokojem dziecka, a jego spłatę rozłożyć na dogodne raty. Pamiętajmy, aby naprawdę przyłożyć się do wyboru mebli, ponieważ to inwestycja na dłuższy czas, która pochłonie trochę gotówki.