Jednym z wnętrzarskich hitów ostatnich sezonów jest bez wątpienia fotel uszak. Jest to model ponadczasowy, cieszący się zaufaniem już od ponad czterystu lat, tak daleko sięga bowiem historia jego powstania. Fotele uszaki szturmem wdarły się na salony, do gabinetów i pokojów dziecięcych i nic nie wskazuje na to, by wkrótce miało się to zmienić.

Historia foteli uszaków

Specjaliści od historii sprzeczają się, gdzie powstały pierwsze fotele tego typu. Niektórzy wskazują na zimne kraje skandynawskie – a to ze względu na charakterystyczny dla nich design mebla. Inni z kolei dowodzą, że musiała być to deszczowa Anglia lub też Francja.

Jedno jest pewne – oryginalny kształt fotela nie wziął się znikąd. Wysokie uszy miały za zadanie chronić głowy siedzących osób przed zimnem, a głębokie siedzisko umożliwiało wygodny i komfortowy wypoczynek przed kominkiem. Teraz te wszystkie cechy są oczywiście już niepotrzebne, ale wciąż fotele uszaki pozostają niesamowicie popularne ze względu na wygodę i komfort, jakie oferują.

Fotel uszak z podnóżkiem

Wystarczy rozeznać się w ofercie pierwszego lepszego sklepu meblowego, by przekonać się, że wariacji na temat foteli uszaków jest bardzo wiele. Najpopularniejszym modelem wciąż jednak pozostaje fotel uszak z podnóżkiem. Klienci doceniają go ze względu na jego uniwersalność. Stanąć bowiem może w każdy miejscu, w którym przyda się wygodny mebel: w salonie, czytelni, gabinecie czy też pokoju dziecięcym. Ogromne bogactwo wzorów i kolorów sprawia, że fotele można swobodnie dopasować do własnego gustu oraz stylu pomieszczenia, w jakim mają stanąć.

Przykładowo, we wnętrzach urządzonych w tradycyjnym stylu, najlepszym wyborem będą fotele uszaki utrzymane w standardowej kolorystyce. Szarości, beże i inne stonowane barwy fantastycznie podkreślą klasyczny wystrój pomieszczenia i stworzą z nim spójną i harmonijną propozycję.

Z kolei, wielbiciele nowoczesnego designu i oryginalnych wnętrz, z pewnością docenią fakt, że gama kolorystyczna foteli uszaków zawiera również nieco bardziej szalone propozycje: głębokie fuksje, mocne żółcie i soczyste zielenie – te wszystkie kolory już na pierwszy rzut oka przyciągają uwagę i stają się centralnym punktem pomieszczenia. Takie fotele z podnóżkiem sprawdzą się we wnętrzach utrzymanych w stylu loftowym czy industrialnym.

Co ciekawe, podnóżki foteli uszaków również przybierają najróżniejsze formy – posiadają ozdobne pikowania lub też wręcz przeciwnie – są idealnie gładkie. Mogą być umieszczone na gładkich, drewnianych nogach bądź też nieco bardziej fantazyjnie uformowanych.

Ważną funkcją podnóżka, oprócz tej dekoracyjnej, może być też przechowywanie rozmaitych drobiazgów. Dzięki temu w łatwy sposób można uporządkować przestrzeń dookoła siebie i zyskać dodatkowe miejsce magazynowe we wnętrzu.

Fotele uszaki na biegunach

Kolejną ciekawą propozycją, skierowaną głównie do tych osób, które lubią niestandardowe meble i ciekawe połączenia, są fotele uszaki na biegunach. Łączą one w sobie wyjątkowy design klasycznego uszaka oraz swobodę i luz fotela na biegunach.

Tego typu meble znaleźć można coraz częściej w klasycznych sklepach meblowych oraz tych działających w internecie.

Z pewnością zostaną one docenione przez wielbicieli beztroskiego wypoczynku z książką w ręku. Coraz częściej doceniają je także młode matki i umieszczają je w pokoju dziecięcym, zyskując wygodne miejsce do karmienia noworodka.

Jeśli chodzi o cenę foteli uszaków, to nie jest ona zbyt wygórowana – najprostsze modele można kupić już za kilkaset złotych. Nie jest to wysoka kwota, biorąc pod uwagę komfort i wygodę, jakie oferują. Dodatkowo bezsprzecznie staną się one niesamowitą ozdobą każdego pomieszczenia. Zakup fotela uszaka śmiało można potraktować jako inwestycję w siebie i we własny dom.

Trzeba podkreślić, że nie ma się co obawiać, że moda na uszaki wkrótce przeminie. Na razie nic tego nie zapowiada – a fotele tego typu coraz częściej pojawiają się w magazynach wnętrzarskich i na witrynach internetowych poświęconych wystrojowi wnętrz.